Chroniczny ból szyi i ramion.

Ćwiczenie za pomocą taśmy Thera Band ma ogólny efekt na obniżenie chronicznego bólu mięśniowego.

Chroniczny ból szyi i ramion jest częsta dolegliwością wśród pracowników biurowych.

Chroniczny ból mięśniowo szkieletowy za pośrednictwem ośrodkowego układu nerwowego (OUN) poprzez proces zwany “centralnym działaniem uczulajacym którycharakteryzuje sie zwiększonym wrażliwością na ból i nacisk.

Centralne działanie uczulające jest skwantyfikowane z testem prowokującym ból na nacisk (pain pressure test – PPT). Kiedy wykonywany jest PPT nacisk przykładany jest na wrażliwy punkt na mięśniu i to jest mierzone. Obniżony PPT jest połączony z “centralnym działaniem uczulającym” powodując niższy próg bólowy.

Profesor Lars Andersen z współpracownikami z Kopenhagi i Dani studiowali efektywność ćwiczeń z Thera band na pracownikach biurowych z chronicznym bólem szyi i ramion. Wyżej wymienieni panowie wykazali, że unoszenie boczne ramion z użyciem taśmy Thera-Band znacznie zmiesza dolegliwości bólowe w szyi i ramionach . Ćwiczenie było wykonywane tylko przez 2 minuty dziennie.

Dr Anders wraz z współpracownikami niedawno opublikowali kolejne randomizowanym badanie kontrolne ( najwyższy poziom wiarygodności) w czasopiśmie Pain Physician, w którym zostało poddanych 198 pracowników biurowych z chronicznym bólem szyi i ramion. Badani zostali losowo przydzieleni do 3 grup. Grupa pierwsza wykonywała ćwiczenie przez 2 minuty, grupa druga wykonywała ćwiczenie przez 12 min oraz trzecia kontrolna grupa która nie wykonywała ćwiczeń. Badani wykonywali podnoszenie boczne ramion do 90 stopni pięć razy w tygodniu przez 10 tygodni. Badacze oceniali również PPT mięśnia czworobocznego oraz mięśnia piszczelowego przedniego. Chcieli zobaczyć czy ten program zmieni PPT w szyi i ramionach oraz w mięśniu nogi? Po 10 tygodniach badacze doszli do wniosku  ze wzięty na cel ból szyi i ramion jak również odległy mięsień piszczelowy poprzez regularne ćwiczenie powodowało znaczące zmieszenie odczuwania bólu

Badacze zasugerowali ze ćwiczenie miało pozytywny wpływ na OUN w redukcji chronicznego bólu szkieletowo mięśniowego. Co jest interesujące jest w  tym badaniu to ze poprawa w PPT była podobna w dwóch grupach ( 2 i 12 minutowych grupach?····

Dr Andersen i jego współpracownicy doszli do wniosku, że pojedyncze dwu minutowe unoszenie boczne ramion z Theara Band tubing zmienia odczuwanie bólu.

Ponieważ chroniczny ból mięśniowo szkieletowy pośredniczy za pomocą, OUN to badanie jest znaczące i sugeruje, że to ćwiczenie ma wpływ globalny na struktury i funkcje systemu mięśniowo szkieletowego jak i również nerwowego.  REFERENCE: Andersen LL, et al. Central adaptation of pain perception in response to rehabilitation of musculoskeletal pain: randomized controlled trial. 2012. Pain Physician. 15:385-394.

Available online