Ból kręgosłupa w trakcie ciąży? Postaw na taping.

Powiększający się brzuszek to dla przyszłej mamy nie tylko powód do radości, ale również prawdziwe utrapienie. Zwykle wraz z rozpoczęciem trzeciego trymestru zaczynają się coraz większe i długookresowe bóle kręgosłupa, które mogą znacząco utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przede wszystkim poruszanie się. Lekarze najczęściej potwarzają, że trzeba odpoczywać, przeczekać, bo nic więcej nie da się zrobić. Jednak tu się mylą. Taping, czyli plastowanie wybranej części ciała może być odpowiedzią na dolegliwości ze strony kręgosłupa u kobiet w ciąży.

Taping, inaczej kinesiotaping lub taping kinestetyczny, to metoda wykorzystująca kolorowe taśmy przede wszystkim w leczeniu dolegliwości ze strony układu mięśniowo-szkieletowego. Jej pomysłodawcą jest japoński chiropraktyk dr Kenzo Kase. Taping znany jest od początku lat 80. XX wieku, jednak w Polsce zaczęto stosować go na szeroką skalę dopiero w 2004 roku. Kinesiotaping stosuje się głównie w leczeniu urazów mięśni i stawów, a także w celu ograniczenia kontuzji. Działa na mięśnie, stawy, powięzia, układ limfatyczny oraz nerwowy. Jest to coraz częściej wykorzystywana metoda w fizjoterapii oraz rehabilitacji.

Kolorowe taśmy do tapingu

Plastry do tapingu produkuje się z bawełny i pokrywa się je akrylem. Nie są nasączone żadnym lekiem, dlatego są w pełni bezpieczne dla mamy i rozwijającego się w jej brzuchu dziecka. Dzięki dużej elastyczności, nie ograniczają zakresu ruchu. Są hipoalergiczne oraz wodoodporne, co pozwala się w nich kąpać czy też pływać.

WSKAZÓWKA: Decydując się na taping w ciąży, zwróć uwagę, aby kupować oryginalne plastry, posiadające certyfikat europejski CE.

Koniec z bólem kręgosłupa – taping w ciąży

Wraz z rosnącym brzuszkiem, w ciąży dochodzi do rozluźnienia aparatu torebkowo-więzadłowego, co owocuje zaburzeniami statyki i obniżeniem sprawności ruchowej. Przez to, że środek ciężkości zostaje przeniesiony bardziej w przód, kobieta zaczyna odczuwać bóle kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędzwiowo-krzyżowym. Na niekorzyść działa też duży przyrost masy mięśniowej. Stosując kinesiotaping przy bólach kręgosłupa w ciąży,obklejane są okolice stawów krzyżowo-biodrowych. To pozwala złagodzić ból, zmniejszyć napięcie mięśni oraz zwiększyć zakres ruchu. Aby odciążyć kręgosłup, plastry nakleja się także na brzuch. Taping pomoże nie tylko przy bólach kręgosłupa, ale też przy obrzękach stóp i rąk, które również są częstym problemem przyszłych mam.

Taping tylko pod okiem specjalisty

Aby sprawdzić zbawienne właściwości plastrów, musisz skorzystać z pomocy specjalisty, a konkretnie fizjoterapeuty. Samodzielne naklejanie taśm może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Plastry są nakładane albo na zasadzie ściągnięcia – stosowana w momencie, gdy chcesz dać mięśniom odpocząć i się zregerować, albo rozciągnięcia – gdy zależy ci na pobudzeniu ich do pracy. Nakleja się je na odtłuszczoną skórę.

Źródło: Ból kręgosłupa w trakcie ciąży? Postaw na taping Ciąża i poród 2016 – Blog o dzieciach, dla rodziców – swiat-rodzicow.pl